poniedziałek, 15 maja 2017

Zestaw obiadowy - co zawiera i jak go wybrać?


Kupno zestawu naczyń obiadowych to spore wyzwanie. Po pierwsze, trzeba zdecydować się na ich rodzaj. Wybrać można zarówno klasyczną, białą porcelanę, jak i nowoczesny, kolorowy zestaw obiadowy. Łatwiej jest, gdy kupuje się komplet dla siebie. Wybór zastawy na prezent jest już trudniejszy.

Co wchodzi w skład zestawu?


Typowe zestawy obiadowe zwykle są przeznaczone na określoną liczbę osób, np. na 12 nakryć. Na podstawowy zestaw składają się następujące naczynia:

- talerze głębokie - do tradycyjnych zup, ewentualnie na makarony,
- talerze płytkie - na drugie dania,
- półmiski - w kilku rozmiarach, służą do podawania mięs, ciast,
- salaterki - mniejsze i większe, do sałatek, galaretek z owocami,
- sosjerka - do podawania sosu czy majonezu,
- talerze deserowe,
- waza na zupę.

W niektórych nowoczesnych zastawach spotkać można specjalne talerze, przeznaczone pod konkretne danie (np. w kształcie ryby), czy też specjalny talerzyk na przystawki. Ponadto w skład zestawu mogą wchodzić bulionówki do podawania czystych zup.

Jaki kształt i kolor wybrać?

W przeciwieństwie do zestawów klasycznych, nowoczesne zestawy obiadowe wyglądają nieco inaczej. W ostatnich latach bardzo popularne stały się duże, kwadratowe talerze.

Biały kolor z delikatnym wzorkiem jest najbezpieczniejszy - sprawdzi się w każdym domu i będzie pasował na każdą okazję. Można jednak zdecydować się na zastawę zdobioną. Trzeba jednak pamiętać, że przy złoconych talerzach pozostaje ich mycie ręczne. Talerzy takich nie wolno umieszczać w kuchence mikrofalowej.

Wśród wielu dostępnych motywów i wzorów do wyboru są takie, które zajmują sporą powierzchnię talerza, jak i takie, które ozdabiają jedynie jego krawędzie.

Wybór naczyń i zestawów jest obecnie spory. Ich ceny zależą od jakości porcelany, producenta i od tego, czy są to proste, czy zdobione talerze. Zestaw obiadowy to wspaniały prezent, na przykład na ślub.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz