piątek, 16 grudnia 2016

Niezwykła noc i kolacjaStół wigilijny jest jednym z najważniejszych elementów Świąt Bożego Narodzenia. To przy nim wszyscy składają sobie życzenia i zasiadają do kolacji wigilijnej z najbliższą rodziną. Oprócz tradycyjnych dwunastu potraw, dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego wędrowca, czy na przykład sianka pod obrusem, nie może zabraknąć ozdób oraz dekoracji.


Kolory


     Do dekoracji stołu wigilijnego może posłużyć praktycznie wszystko- bombki, świece, gałązki choinki, szyszki czy nawet gotowe stroiki. Podczas dekorowania stołu warto pamiętać o świadomym łączeniu kolorów najpopularniejsze świąteczne połączenia to złoto z bielą, lub też srebro z błękitem. Takie zestawienia są niezwykle estetyczne oraz wspaniale komponują się ze szkłem czy talerzami.

Zastawa


     W świątecznym czasie, aby kolacja wigilijna nabrała odświętnego charakteru każda gospodyni wyciąga najlepszą zastawę, jaką tylko posiada w domu. Wówczas można napić się z kryształowych kieliszków, zasmakować potraw srebrnymi sztućcami czy zjeść dwanaście potraw na pięknie ozdobionych talerzach. W ten dzień właśnie na stole pojawiają się wazy porcelanowe, kryształy czy inne bogactwa, zarezerwowane wyłącznie na świąteczne dni.

Obrus


     Podstawą wigilijnego stołu jest także obrus - zazwyczaj wybierany w kolorze białym, ponieważ taki sprawdza się najlepiej w każdym wnętrzu oraz każdej aranżacji. Na stole wigilijnym powinny także pojawić się świece oraz ozdobne, eleganckie świeczniki, które powinny znajdować się w centralnej części stołu. Te elementy pomogą podkreślić wyjątkowość kolacji wigilijnej.

Talerze


     Nie należy również zapominać o dekoracji samych talerzy. Wystarczy tradycyjną serwetkę połączyć ze świeżymi gałązkami oraz bombkami nawet z choinki, a każdy talerz i jego otoczenie będzie wyglądało niezwykle i pomoże nadać kolacji wigilijnej specjalnego charakteru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz