poniedziałek, 24 października 2016

Jak przygotować stół na eleganckie przyjęcie?

Nie ulega wątpliwości, że stół jest wizytówką każdego spotkania towarzyskiego. Właśnie dlatego niezwykle ważne są w takich przypadkach  eleganckie i zawsze przydatne ozdoby oraz klasyczna zastawa i nastrojowe dekoracje, które z pewnością wspaniale  podtrzymają podniosły i elegancki nastrój przyjęcia.


Odpowiednia dekoracja


Wbrew pozorom właściwie dobrana dekoracja ma bardzo duże znaczenie. Zdecydowanie warto postawić na jeden styl. Wybierając prostotę możemy mieć pewność, że będzie to klasyczny posiłek. Zdecydowanym must have w takiej sytuacji jest biały obrus. Wymieszanie ze sobą rożnych wzorów i kolorów nie będzie się prezentować ani subtelnie ani elegancko, ani tym bardziej zachęcać do spożycia spokojnego posiłku.

Serwis obiadowy

Nie ulega wątpliwości, że na początek należy ustalić ile gości przybędzie na nasze przyjęcia. Podawanie posiłków na różnych talerzach nie jest widziane w dobrym guście. Właśnie dlatego jeśli planujemy większą liczbę gości, warto zakupić dwa komplety talerzy i sztućców. Zastawa obiadowa na eleganckie przyjęcie powinna być wykonana z materiałów najwyższej jakości. Tylko wówczas możemy być pewni, że posłuży wiele długich lat bez uszczerbku na wyglądzie i funkcjonalności. Warto także postawić na modele klasyczne i gładkie bez zbędnych ozdób. Taka zastawa będzie pasować zarówno na eleganckie przyjęcie, jak i na mniej formalne spotkanie w gronie rodziny lub przyjaciół. Podobną zasadą należy się kierować jeśli chodzi o sztućce. Modele wysokiej klasy to wspaniała inwestycja na długie lata, a jednocześnie elegancja i klasyka w jednym.

Savoir vivre

Na eleganckie i oficjalne przyjęcie gości można zapraszać listownie bądź też korzystając ze specjalnych zaproszeń. Tekst na takiej karcie powinien być drukowany subtelną i prostą czcionką, natomiast imię i nazwisko osoby zapraszanej, a także data i godzina przyjęcia muszą być wpisywane odręcznie. Jest to jedna z najbardziej eleganckich form.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz