piątek, 2 września 2016

Nakrywanie stołu = sztuka sama w sobie

Wielu z nas bardzo często zastanawia się, jak poprawnie i estetycznie nakryć stół. Myślimy o tym przy różnych okazjach - imieniny, Wigilia, czy też wspólny, rodzinny obiad. Bardzo istotnym elementem jest zastawa stołowa - odpowiednio dobrana, bez przesytu, ale z nutką elegancji. Należy pamiętam, aby była ona jednorodna, i aby nie zdarzył nam się dodatkowy talerz " z innej rodziny". 


Sztuka nakrywania stołu rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza jeśli mówimy o zastawie stołowej - tutaj warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, mianowicie:
  • wzorzysta zastawa = jednolity obrus! zawsze należy o tym pamiętać, jeśli decydujemy się na wzorzystą, kolorową zastawę, pamiętać musimy o tym, aby obrus był jednokolorowy, jak najbardziej prosty, wtedy też unikniemy zmieszania wzorów i kolorów, a na stronie panować będzie ład i porządek. Działa to również w odwrotną stronę - jeśli zdecydujemy się na jednolitą zastawę, możemy pozwolić sobie na lekko wzorzysty obrus;
  • prawa,lewa - jak to w końcu jest? zawsze należy pamiętać - wszelkie kieliszki, czy to do wina, czy też do wódki bądź też wody, układamy po prawej stronie talerza, sztućce natomiast należy ułożyć w takiej kolejności, w jakiej będą one używane - najdalej od talerza, te, których używać będziemy jako pierwszych, i analogicznie. Widelce ułożone powinny zostać z lewej strony, noże i łyżkę do zupy z prawej strony, natomiast łyżeczkę do deseru tuż nad talerzem.
  • centymetry jednak istotne! ważnym jest, aby przy stole każda osoba miała dla siebie minimum 50 cm - to taka przestrzeń osobista, która ułatwia konsumowanie oraz swobodne poruszanie się. 2 cm, to kolejna liczba jaką należy zapamiętać - bowiem wyznacza ona odległość układania zastawy stołowej od krawędzi stołu.
Te kilka prostych zasad powinno ułatwić sztukę, jaką jest nakrywanie stołu, a także sprawić, że rodzinny obiad, bądź przyjęcie nie będą dla nas już tak dużym wyzwaniem i pozwoli cieszyć nam się z każdej wolnej chwili z rodziną i przyjaciółmi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz