piątek, 26 lutego 2016

Jak myć naczynia w zmywarce?


Zmywarka jest definitywnie jednym z najbardziej ułatwiających życie sprzętów. Dzięki niej nie trzeba poświęcać mnóstwa czasu na mycie naczyń, a wiadomo – zazwyczaj zbiera się ich całkiem sporo, szczególnie, jeśli ma się dużą rodzinę. Nie można jednak zapomnieć, że zmywarkę trzeba użytkować w odpowiedni sposób, aby naczynia lśniły czystością, a urządzenie służyło bezawaryjnie przez długie lata.


Środki czystości
Do zmywarki należy zakupić odpowiednie detergenty. Najbardziej popularne są tabletki, które zawierają środki czyszczące oraz nabłyszczacz, nadający naczyniom blasku i pięknego wyglądu. Można jednak zdecydować się na specjalnym proszek do zmywarek. Nie można zapomnieć również o soli, która nie pozwoli, aby woda w urządzeniu była zbyt twarda, a przez to niedokładnie myła naczynia.

Jak ułożyć naczynia?
Zmywarka ma półki dwie, a do tego specjalny koszyk na sztućce. Dolna półka przeznaczona jest na większe rozmiarowo naczynia, a górna na talerze, kubki czy miski. Nie można zbytnio przeładować zmywarki, gdyż uniemożliwi to dokładne wymycie naczyń. Wszystkie kubki, miski czy salaterki należy układać do góry dnem, aby pozwolić wodzie i środkom czyszczącym na dokładne mycie oraz w celu ułatwienia suszenia. Naczynia, które posiadają wklęsłe dno najlepiej jest ułożyć pod kątem, aby woda mogła swobodnie spływać.

Sztućce
Sztućce należy włożyć do specjalnie do tego przeznaczonego koszyczka. Bardzo ostre elementy, jak długie noże, należy włożyć ostrzem do dołu. Koniecznie należy sprawdzić, czy materiał, z którego wykonane są sztućce nadaje się do mycia w zmywarkach – przykładowo srebru może to wyłącznie zaszkodzić.

Odmaczać?

Częstym błędem, jaki popełniają użytkownicy zmywarek, jest zamaczanie naczyń w płynie, aby pozbyć się większej części zabrudzeń. Nie warto tego robić – zawarty w środkach do czyszczenia zmywarek detergent ma za zadanie przywrzeć do trudnych zabrudzeń i skutecznie się ich pozbyć. Jak najbardziej jednak należy usunąć z talerzy, garnków i misek resztek jedzenia – ich gromadzenie się może trwale uszkodzić sprzęt. Ponadto nie pozwolą one na dokładne wymycie naczyń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz