poniedziałek, 28 listopada 2016

Wazy - powrót do łask


W dzisiejszym świecie niejedna perfekcyjna pani domu zastanawia się w jaki sposób ugościć przybyłych gości, aby każdy z nich z zadowoleniem wspominał pobyt w takim domu. Wielką rolę podczas wielu obiadów, odgrywa pierwsze danie - czyli zupa, gdyż wiele osób ocenia cały posiłek przez pryzmat tego, co było na początku.


DZISIAJ

W nowoczesnych kuchniach często brakuje standardowej wazy, w której można by podać zupę gościom. Przez wiele wieków to naczynie zostało zapomniane i wyparte ze świadomości wielu ludzi. W ostatnich latach można jednak spotkać się z tendencją, która mówi o powrocie do klasycznych rozwiązań. Zakup dobrej, ładnie wyglądającej wazy nie jest sprawą prostą i często trzeba się wiele naszukać aby trafić na naczynie, które będzie pasowało do nowoczesnego wystroju wnętrz. Najłatwiej trafić na wazy porcelanowe jest w wysokiej klasy kolekcjach zastawy stołowej. Najczęściej wykonywane są z odpowiednią starannością, dlatego taka zastawa przez długie lata może cieszyć oko gospodarzy.

KIEDYŚ

Wazy na stołach gościły już w dawnych wiekach, w czasach sarmackich, kiedy to wszelkiego rodzaje zupy królowały na wielu polskich stołach. Kiedyś były one przede wszystkim elementem dekoracyjnym, który miał za zadanie informować gości, kto jest gospodarzem i jak dobrze jest sytuowany. Herby, czy ciekawe, kolorowe motywy na zastawie stołowej były na porządku dziennym, które można było spotkać niemal w każdym bogatszym domu, gdyż trzeba pamiętać, że w dawniejszych czasach porcelanowe talerze czy wazy zarezerwowane były tylko dla najbogatszych szlachciców.

Obserwując rynek, na którym oferowane są różnego rodzaju zastawy stołowe można dość do wniosku, że coś co było popularne i na porządku dziennym przed kilkoma wiekami, wraca teraz do łask wielu ludzi, którzy chcą wyróżniać się na tle innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz